صادرات زعفران


زعفران ایرانی ادویه ای طبیعی است که آن را طلای قرمز می نامند. زعفران به دلیل کیفیت و اثرات بی نظیر ، عطر و طعم دلپذیر و رنگ عالی خود در سطح جهانی شناخته شده است. ایران حدود ۸۰ درصد از تولید زعفران در جهان را به خود اختصاص می‏دهد. با وجود اندازه کوچک زعفران قیمت آن بسیار گران بوده و در عین حال کاربرد آن بسیار وسیع است.
سهم صادرات زعفران با کد تعرفه 091020 در بازار جهانی بیش از 450 میلیون دلار است. که بزرگترین کشورهای صادر کننده ایران اسپانیا و افغانستان هستند . رشد صادرات زعفران در 5 سال اخیر بیش از 40 درصد رشد را نشان می دهد.این محصول با حجم بازار خرده فروشی معادل 8 میلیارد دلار یک بازار فراگیر در 5 قاره جهان است . ایران به عنوان بزرگترین تولید کننده این محصول به بیش از 50 کشور دنیا این محصول را صادر می کند .حجم صادرات زعفران ایران بالغ بر 235 تن بوده است . با توجه به صادرات گسترده ایرانیان , مقاصد صادراتی تغییر کرده است . ایران به عنوان بزرگترین تولید کننده و صادر کننده آن شناخته می شود و بیش از 72 درصد (325 میلیون دلار) از سهم بازار های جهانی را در دست دارد. زعفران دارای تنوع گسترده ای است اما شاخص ترین انها نگین , پوشالی استآیا میدانستید در سال گذشته بیش از 240 هزار کیلو زعفران از ایران به سایر کشورها صادر شده است؟
آیا میدانستید تقاضای جهانی برای زعفران سال به سال در حال افزایش است؟
آیا میدانستید ایران بزرگترین تولید کننده زعفران در دنیا است اما اسپانیا رتبه اول صادرات زعفران را در اختیار دارد؟
آیا میدانستید ازابتدای سال 96 صادرات زعفران به صورت فله ممنوع شده واین فرصت خوبی برای ورود تجارجدید است؟

نحوه ی صادرات زعفران

صادرات زعفران نیازمند به فراهم بودن شرایط خاصی می باشد:
• خرید و بسته بندی زعفران
• دریافت گواهی استاندارد
• دریافت گواهی بهداشت دامی نباتات
• ارائه کارت بازرگانی


صادرات زعفران در کشور ما قوانین و شرایط خاص خود را دارد :

اولین قدم در صادر کردن زعفران تعیین قیمت کالاهای صادراتی است که برای اینکار باید به کمیسیون نرخ گذاری مراجعه شود. دوم خرید و بسته بندی زعفران عموما در بسته بندی های زیر ۳۰ گرم است. قدم بعدی در فرآیند صادرات اخذ مجوزهای لازم است که شامل دریافت گواهی استاندارد، گواهی بهداشت دامی نباتات (بر حسب مورد) و ارائه کارت بازرگانی، معرفی نامه یا وکالتنامه اظهارکننده زعفران به گمرک، صورت عدل بندی، مجوز صدور (برحسب مورد) و در نهایت ثبت محصول در گمرک است. بعد از طی مراحل بالا و دریافت مجوزهای ذکر شده نوبت به ثبت محصول مورد نظر در گمرک جمهوری اسلامی ایران می رسد. اینکار از طریق تنظیم اظهارنامه صادراتی زعفران صورت می‏گیرد. اظهارنامه صادراتی شامل موارد زیر است که باید تکمیل گردد:

مشخصات صادرکننده زعفران، مشخصات اظهارکننده زعفران، مشخصات خریدار، کشور محل صدور، کشور مبدأ، شرایط معامله، مشخصات وسیله حمل و مبدأ بارگیری، مشخصات زعفران از نظر نوع، تعرفه، وزن، تعداد یامقدار و ارزش صادرات زعفران ، مشخصات محموله (بسته ها، نوع بسته،‌ مقدار، علامت، وزن با ظرف)، ریز اقلام هزینه های گمرک، نام گمرک محل تسلیم اظهارنامه و شماره و مشخصات ثبت اظهرانامه در دفتر گمرک محل برای مهر و امضاء‌ و تأیید گمرک و مقامات گمرک. در نهایت پس از تکمیل اظهارنامه، همراه با مدارک ضمیمه آن به قسمت احراز هویت گمرک تسلیم می گردد.

مرحله بعد ارائه مدارک لازم برای بررسی صحت احراز هویت صادرکننده است که به ترتیب شامل : صحت اسناد و مدارک تسلیمی، صحت مندرجات از لحاظ نوع و تعرفه زعفران و ارزش اظهار شده با اسناد و در آخر صلاحیت صادرکننده زعفران است.
برای ارزیابی محصول صادراتی پس از واریز وجوه مربوط به آن محتویات بسته ها و همچنین تطبیق دادن آنها (نوع، تعداد، ارزش کالا و سایر اطلاعات) زعفران توسط ارزیاب مورد بررسی قرار می گیرد. در صورتیکه اطلاعات ثبت شده و تطبیقات آن صحیح باشد اظهارنامه امضا و مهر شده و نسخه دیگری از آن به صادرکننده زعفران به عنوان پروانه صادرات محصول ارائه می شود.


کارت بازرگانی

داشتن کارت بازرگانی که از طریق اتاق بازرگانی و صنایع و معادن صادر شده و سپس به تائید وزارت بازرگانی رسیده باشد امری ضروری است. کارت بازرگانی در پروسه صادرات سندی است که به نام شخص متقاضی صادرات کالا شامل اشخاص حقیقی (ایرانی و غیرایرانی) و اشخاص حقوقی صادر شده و از طریق آن می توان امور تجارتی (اعم از صادرات و واردات محصول) را انجام داد. در طول اجرای برنامه سوم توسعه (بند ب ماده ۱۱۳) صادرکنندگان زعفران و خدمات حتی در صورت نداشتن کارت بازرگانی از پراخت عوارض و مالیات علی الحساب معاف هستند. تمام شرکتهای تعاونی فعال در زمینه تجارت کارت بازرگانی خود را صرفا از اتاقهای تعاون جمهوری اسلامی ایران دریافت می نمایند.


بسته بندی های زعفران برای صادرات معمولا کمتر از ۳۰ گرم است و بیشتر از آن صورت نمی گیرد، دقت کنید که از اساسی ترین عوامل موفقیت در تجارت همین بسته بندی و تبلیغات است و همچنین الان شما نماینده کشورتان هستید لذا باید محصولی زیبا و مرغوب را به مشتریان جهانی خود معرفی کنید.

کلیه امورات مربوط به صادرات زعفران به اقصی نقاط دنیا را فقط به کهکشان ترابر بسپارید

ورود کاربران