بسیاری از فرستندگان کالا بسته به مقصد بار، ماهیت بارو زمان رسیدن بار، از ارسال بار هوایی جهت محمولات خود استفاده میکنند، که اینگونه محمولات بیشتر توسط هواپیمای مسافری و گاهاً توسط هواپیمای مخصوص باری ارسال میشود.

مرسولات ارسال شده به صورت بار هوایی به چندین دسته تقسیم میشود:

 1. لوازم شخصی و منزل :

با توجه به ارزان تر بودن اجناس در ایران به نسبت دیگر کشورها و اختلاف نرخ ریال بار ارز، صاحبان کالا تمایل دارند اجناس مورد نیاز شخصی را توسط بستگان خود از ایران تهیه و با روش ارسال بار هوایی به مقصد مورد نظر ارسال کنند.

عمده مرسولات ارسال شده به این روش شامل کلیه لوازم منزل ( شکستنی، برقی و … ) ، جهیزیه عروس، فرش، مبلمان، پرده و همچنین سنگ مزار میباشد .

 1. محمولات صادراتی :

این دسته شامل تمام کالاهایی میباشد که در ایران تولید شده و در کشورهای مختلف بازار فروش داشته و از نظر قوانین گمرک جمهوری اسلامی صادرات آن مجاز بوده و صادر گنندگان محترم با روش ارسال بار هوایی برای خریداران خود ارسال میکنند.

کالاهای صادراتی به سه دسته تقسیم‌ بندی می‌شوند که قبل از صادرات باید با آن‌ها آشنا باشید.

 1. کالاهای مجاز: این کالاها به کسب مجوز نیاز ندارند.
 2. کالاهای مشروط: صادرات این کالاها درگرو مجوزهای گمرکی است.
 3. کالاهای ممنوع: کالاهایی که طبق قوانین، صادرات آن‌ها ممنوع است.

به عنوان مثال میتوان به مواد غذایی ( انواع شیرینی، شکلات و … ) ، محصولات کشاورزی ( میوه ، گل ، زعفران و  … ) ، محصولات لبنی ( سرشیر، خامه و … )، محصولات پروتئینی ( ماهی، میگو و … ) ، فرش ماشینی و دستبافت، مبلمان ، صنایع دستی، دکوراسیون،  تجهیزات پزشکی ( دارو، تجهیزات بیمارستانی و … )،تجهیرات صنعتی ( لوازم یدکی، دستگاههای صنعتی، چرخ خیاطی صنعتی و … ) ، ملزومات رستورانی و آشپزخانه های صنعتی ( منقل ،فر، گرمکن ،اجاق گاز، دیگ و… )،  صنایع  پخت صنعتی ( تنور گازی، خمیر همزن، خمیر گیر، خمیر پهن کن و … ) نام برد.

 1. محمولات نمایشگاهی :

این محمولات به دو دسته تقسیم میشوند:

 1. محمولاتی نمایشگاهی که جهت عرضه و فروش در نمایشگاه مقصد به صورت بار هوایی ارسال میشود و به ایران عودت داده نمیشود .

برای اینگونه از محمولات یا از کارت بازرگانی خود صاحبان کالا یا کارت بازرگانی صادرکنندگان استفاده میشود و با توجه به حساسیت اینگونه محمولات از نظر زمان رسیدن بار، باید هماهنگی های لازم در جهت تهیه مدارک مورد نیاز برای ترخیص شامل ( گواهی مبداء ، گواهی بهداشت و سلامت، اینویس و پکینگ لیست ) و همچنین رزرو بار را انجام داد تا بار در سریعترین زمان ممکن به مقصد رسیده و به نمایشگاه برسد.

 1. محمولات نمایشگاهی که فقط جهت ارائه و نمایش در نمایشگاه به صورت بار هوایی ارسال شده و در پس از اتمام نمایشگاه به ایران عودت داده میشود.

برای اینگونه موارد باید با طی کردن مراحل قانونی و حقوقی، سپردن ضمانت های مالی مورد نیاز در گمرک مبداء، مجوزات لازم جهت خروج موقت کالا از گمرک را اخذ کرده و با هماهنگی شرکتهای هواپیمایی محمولات را در زمان مشخص به گمرک مقصد رسانده و پس از اتمام نمایشگاه کل محموله توسط صاحب کالا به صورت بار هوایی به ایران عودت داده شده و از گمرک ترخیص و ضمانت نامه های مالی مسترد میگردد.

 

 1. کالاهای خطرناک :

کالای خطرناک به چه کالایی گفته میشود؟

کالای خطرناک شامل کالاها یا موادی هستند که به خودی خود یا ترکیب با مواد دیگر توانایی ایجاد خطر برای سلامت و ایمنی هواپیما، خدمه و مسافران پرواز یا محیط زیست را داشته و درلیست کالاهای خطرناک کتاب مقررات کالاهای خطرناک یاتا، نام آنها برده شده و یا مطابق این مقررات طبقه‌بندی شده‌اند که در اصطلاح عمومی به این محمولات ( Dangerous Goods ) گفته میشود.

کالاهای خطرناک به چند دسته تقدسیم میشود:

 1. کالای خطرناک ممنوعه

این دسته از کالاهای خطرناک، کالاهایی هستند که با توجه به ماهیت آنها حمل آن توسط هواپیمایی بطور کلی ممنوع میباشد، مانند مهمات، مواد منفجره

 1. کالاهای خطرناک قابل پذیرش برای ارسال بارهوایی

این دسته از کالاها با توجه به ماهیت و مقدار آنها، با رعایت شرایط خاص در بسته بندی مخصوص ( UN ) بسته بندی شده و به صورت بارهوایی ( کارگو ) به شکل فریت ، یا تجاری ارسال میشود.

این دسته از کالاهای خطرناک نمیتواند درجامدان همراه مسافر یا خدمه پرواز  وجود داشته باشد.

 1. کالاهای خطرناک پنهان

این دسته از کالاهای خطرناک در ظاهر خطری نداشته و به صورت یک کالای معمولی با آن برخورد میشود ولی در واقع خطر پنهانی دارد. به عنوان مثال باطری لپ تاپ ، لوازم آرایش ، اسپره و …

تشخیص و شناسایی کالاهای خطرناک کاری بسیار پیچیده و تخصصی میباشد به همین دلیل باید همیشه در مراحل پذیرش و بسته بندی بار توجه و دقت فراوان داشت تا تحت هیچ شرایطی هیچگونه کالای خطرناک تشخیص داده نشده در هواپیمایی بارگیری و حمل نشود.

 1. حمل هوایی حیوان زنده و حیوانات خانگی ( پت ) :

امروز یکی از خدماتی که مسافران از شرکتهای هواپیمایی درخواست دارند حمل حیوانات خانگی ( پت ) میباشد که ارائه این خدمات نیاز به دانش کافی پرسنل شرکت حمل و نقل هوایی در خصوص دادن مشاوره به مسافران در خصوص آماده سازی مدارک بر اساس قوانین شرکتهای هواپیمایی و همچنین قوانین کشورهای مقصد و ترانزیت میباشد.

دانش بالای پرسنل شرکت حمل و نقل سبب میشود حیوان با سلامت و و امنیت کامل، به صورت هوایی با کمترین استرس و نگرانی به مقصد برسد.

در صورتی که تمایل به حمل هوایی حیوانات خانگی خود به مقصد مورد نظر یا تمایل به تجارت حیوانات زنده و خانگی با دیگر کشورها داشته باشید شرکت کهکشان ترابر به عنوان مجموعه ای متخصص دراین زمینه در خدمت شما عزیزان میباشد.

شرایط پذیرش و حمل حیوانات خانگی با هواپیما

با توجه به تغییرات در قوانین حمل حیوانات خانگی با هواپیما، پیشنهاد میگردد قبل از هر گونه اقدامی جهت ارسال هوایی حیوان خود با هواپیما حتما با کارشناسان ما در مجموعه کهکشان ترابر تماس گرفته و سپس اقدام بعدی جهت ارسال انجام شود.

چند نمونه از مواردی که باید قبل از ارسال هوایی حیوان زنده مد نظر باشد به شرح ذیل اعلام میگردد:

 • برای سفر بچه‌های سگ و گربه باید حداقل ۱۰ هفته از تولد آن‌ها گذشته باشد. (در برخی از کشورها حداقل سن حیوان ۱۲ هفته است)
 • بر اساس قوانین سازمان دامپزشکی ایران حداکثر ۲ قلاده سگ یا گربه و ۱۰ قطعه پرنده تزئینی می‌توانید با خود حمل کنید.
 • چند ساعت قبل از سفر به حیوان خود غذای سبک بدهید و در صورتی که سفرتان بیش از ۲ سال طول می‌کشد به اندازه کافی آب داخل قفس حیوان بگذارید.
 • برخی از ایرلاین‌ها ممکن است حیوانات پرخاشگر، بیمار، ناآرام، بسیار پیر، دارای بوی زننده و یا دارای هر شرایط ناسازگار دیگر را پذیرش نکنند.
 • در صورتی که مسافر موارد فوق را در فرودگاه اعلام نکند، ایرلاین‌ها هیچگونه مسئولیتی را بر عهده نخواهند گرفت.
 • در حمل هوایی حیوان خانگی، قفس میبایست دارای قفل و بست مناسب باشد.
 • در ارسال حیوان زنده با هواپیما، قفس میبایست دارای منافذ کافی جهت جریان هوا باشد.
 • همچنین میبایست دارای فضای کافی برای نشستن و ایستادن و گردش حیوان باشد.
 • قفس بایست بگونه‌ای باشد که مانع از نشت مایعات گردد.
 • بسیار مهم است که قفس عاری از هرگونه نقاط تیز و برنده باشد.
 • قفس دارای ظرف آب کوچک تعبیه شده روی درب قفس باشد (برای حیوانات خانگی)

چه حیواناتی به صورت هوایی به خارج از کشور ارسال میشود

 • حمل هوایی حیوانات خانگی نظیر سگ ؛ گربه ؛ خرگوش ؛ پرنده و…
 • حمل هوایی حیوانات دریایی مانند میگو؛ ماهی؛ خرچنگ؛ ماهی آکواریومی و…
 • حمل هوایی حیوانات زینتی مانند: پرندگانی نظیر طوطی؛ قناری؛ کبوتر؛ ماهی زینتی و
 • ارسال هوایی نمونه های خاص جانوری برای نگه داری در باغ وحش‌ها نظیر: شیر؛ خرس؛ پلنگ؛ فیل و…
 • جابجایی هوایی حیوانات سیرک های بین المللی
 • جابجایی حیوانات رو به انقراض جهت درمان، به کشورهای خارجی
 • حمل هوایی حیوانات زنده به خارج از کشور جهت مراقبت و یا تکثیر
 • جابجایی حیوانات زنده جهت تست‌های آزمایشگاهی، به خارج از کشور
 • جابجایی برخی دوزیستان با خواص درمانی (مانند زالوها)
 • ارسال هوایی سگ های آموزش دیده پلیس یا سگ های زنده یاب